Skip to main content

Konštantín I. (cisár) Obsah Životopis | Hodnotenie Konštantína | Referencie | Pozri aj | Iné projekty | Navigačné menu

Narodenia v 2. storočíÚmrtia v 337Cisári starovekého RímaByzantskí cisáriRímski konzuliOsobnosti na gréckych poštových známkach


27. február27227322. máj337306rímsky324324DiokleciánaMilánskym ediktomkresťanstvonáboženstvoByzantionKonštantínopolpo slovenskyCarihradIstanbulRíma332kolónovkrstSrbsku272KonstantiakonkubínyHeleny293cisáromMaximianaprvej tetrarchie289DiokleciánaNikomédii305GaleriusGalerius Valerius MaximinusFlavius Valerius SeverusBritánieEborakuYork306MaxentiusRímeGalii310312Itáliu307Faustou28. októbrabitke pri Mulvijskom mostekrížaKristovýmiTibereLiciniomBalkán316324AdrianopolisByzantion7. storočia pred Kr.Byzantion11. mája330KonštantínopolprefektúryGalliaeItaliaIllyricumOriensdiecézprovinciídominátukonzulátSenátDiokleciána313katechumenomRímeapoštolaPetraVatikánskombazilika sv. PetraLateránebazilika sv. Jánasv. Pavlabazilika sv. Pavla za hradbamiperzskou ríšouŠápúra II.298333Konstantius II.334PeržaniaArsakovcovarménskyHannibalianaConstantinuAchyrónkrstEusébia z NikomédieZósimovi500CrispaEusebios z KaisareieMojžišovihistoriografiapravoslávieapoštolom6. storočípápežaSilvestra3143358. storočieKonštantínovej donáciestredovekusemiariánskeho










(function()var node=document.getElementById("mw-dismissablenotice-anonplace");if(node)node.outerHTML="u003Cdiv class="mw-dismissable-notice"u003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-close"u003E[u003Ca tabindex="0" role="button"u003Enezobrazovaťu003C/au003E]u003C/divu003Eu003Cdiv class="mw-dismissable-notice-body"u003Eu003Cdiv id="localNotice" lang="sk" dir="ltr"u003Eu003C/divu003Eu003C/divu003Eu003C/divu003E";());




Konštantín I. (cisár)




z Wikipédie, slobodnej encyklopédie






Skočit na navigaci
Skočit na vyhledávání




Hlava Konštantínovej kolosálnej sochy v Kapitolských múzeách v Ríme




Socha Konštantína Veľkého, ktorá sa nachádza v predsieni Lateránskej baziliky v Ríme, foto z r. 1992


Konštantín (I.) (iné mená: Konstantinus (I.), Constantinus (I.), Konstantinos (I.), Kónstantinos (I.), Kónstantínos (I.), Flavius Valerius Constantinus), zvaný Veľký, (* 27. február 272 alebo 273 – † 22. máj 337) bol od roku 306 rímsky cisár, od roku 324 jediný rímsky cisár. V roku 324 vyšiel víťazne z bojov o rímsky trón, ktoré vypukli po odchode cisára Diokleciána a znovuzjednotil rímsku ríšu pod jedným cisárom. Ešte v roku 313 (počas bojov o trón) tzv. Milánskym ediktom prvýkrát povolil kresťanstvo ako oficiálne náboženstvo. Nadviazal na Diokleciánove reformy a v roku 330 na mieste staršej gréckej osady Byzantion založil Konštantínopol (po slovensky Carihrad, dnes: Istanbul), ktorý sa stal novým hlavným mestom ako protiklad „pohanského“ Ríma. Roku 332 uzákonil dedičné pripútanie kolónov k pôde. Tesne pred smrťou prijal krst.




Obsah





  • 1 Životopis

    • 1.1 Detstvo a mladosť


    • 1.2 Druhá tetrarchia a občianska vojna


    • 1.3 Konštantínova vláda


    • 1.4 Záver života



  • 2 Hodnotenie Konštantína


  • 3 Referencie


  • 4 Pozri aj


  • 5 Iné projekty




Životopis |



Detstvo a mladosť |


Konštantín sa narodil v Naissu v dnešnom Srbsku (Niš) približne v roku 272 ako syn vysokého vojenského dôstojníka Iulia Konstantia (Chlora) a jeho manželky (alebo konkubíny) Heleny. Roku 293 sa jeho otec stal cisárom, vlastne spoluvládcom západného cisára Maximiana v rámci prvej tetrarchie. V roku 289 sa Konstantius odlúčil od Heleny, aby si vzal nevlastnú Maximianovu dcéru Theodoru. Konštantín bol vychovávaný na Východe na dvore cisára Diokleciána v Nikomédii.



Druhá tetrarchia a občianska vojna |


V roku 305 obidvaja cisári, Dioklecián a Maximianus, abdikovali a ich nástupcami sa stali caesarovia Galerius a Konstantius. Caesarmi sa namiesto nich stali Galerius Valerius Maximinus (Daia) na Východe a Flavius Valerius Severus na Západe. Konstantius nechal k sebe povolať svojho syna a spoločne sa preplavili do Británie, kde viedli vojnu až do Konstantiovej smrti v Eboraku (York) roku 306.


Konštantín bol ihneď po smrti svojho otca svojimi vojakmi aklamáciou zvolený za cisára; ríšu však zachvátila občianska vojna, lebo túto voľbu neakceptoval Maximianov syn Maxentius v Ríme. Maxentius s pomocou svojho otca premohol Severa, ktorého Galerius prehlásil za západného cisára. Neskôr sa Maximianus od Maxentia dištancoval, pripojil sa v Galii ku Konštantínovi, ktorého však zradil a pravdepodobne bol donútený spáchať v roku 310 samovraždu.


Roku 312 napadá Konštantín Itáliu a so svojim švagrom (roku 307 sa oženil s Maximianovou dcérou Faustou) sa 28. októbra stretol pred bránami Ríma v bitke pri Mulvijskom moste. Jeho 25 tisíc vojakov stálo proti presile 100 tisíc mužov. Noc pred útokom sa vraj Konštantínovi malo zjaviť znamenie kríža a nápis „V tomto (znamení) zvíťazíš“. Prevažne pohanské légie s Kristovými monogramami potom vybojovali veľké víťazstvo; Maxentius sa na úteku utopil v Tibere.


Konštantín potom upevnil svoje už skôr dojednané spojenectvo s Liciniom a stal sa západným cisárom; o Východ sa delil Licinius s Maximinom Daiom. Licinius potom Maximina porazil a stal sa jediným vladárom Východu. Po ďalšom napätí, ktoré trvalo v nasledujúcich rokoch (spor o Balkán roku 316), napadol Konštantín roku 324 Licinia, dobyl Adrianopolis a Byzantion a vládu v ríši po dlhej dobe zjednotil do svojich rúk.



Konštantínova vláda |


Takmer ihneď po svojom víťazstve nad Liciniom zakladá Konštantín druhé hlavné mesto ríše na mieste, kde už od 7. storočia pred Kr. stála grécka osada Byzantion a 11. mája 330 ho necháva vysvätiť a premenováva ho na Konštantínopol, po grécky Κονσταντινούπολις Konstantinúpolis. Rím tak stráca svoje postavenie ako hlavné centrum ríše, ktoré mu patrilo veľa storočí.


Konštantín sa snažil reformovať správu ríše a zlepšiť jej situáciu. Po novom ríšu rozdeľuje na štyri prefektúry (Galliae, Italia, Illyricum a Oriens), 13 diecéz a 116 provincií. Moc úradníkov výrazne vzrástla, najmä úradníkov – vyberačov. Konštantín preorganizoval celý systém daní a po viac ako 400 rokoch boli opäť zdanení aj obyvatelia Ríma. Vznikajú nové dane, daň pozemková a daň z príjmu, ktoré sa vyberali v päťročných obdobiach (annona), ale niekedy aj výnimočne medzi týmito termínmi. Konštantín dovŕšil premenu správy ríše, prechod k dominátu, pretože s ním zanikli posledné republikánske zákony a z republikánskych úradov zostal len konzulát. Senát sa stal iba symbolickým kolégiom, ako už tomu začalo byť za Diokleciána.


Roku 313 boli kresťania zrovnoprávnení tzv. milánskym ediktom s ostatnými náboženstvami, ale prakticky boli preferovaní, a to ako prevodmi majetku, tak úradníckym postupom. Konštantín sám sa však prejavil ako kresťan až na samom konci života, lebo až takmer do svojej smrti zostal katechumenom. Po vydaní milánskeho ediktu sa v Ríme začalo so stavbou veľkých, dnešných tzv. patriarchálnych, bazilík. Nad hrobom apoštola Petra na Vatikánskom pahorku vyrástla bazilika sv. Petra, pri paláci v Lateráne bazilika sv. Jána a nad hrobom sv. Pavla bazilika sv. Pavla za hradbami.



Záver života |


Ku koncu Konštantínovho života sa výrazne zhoršil vzťah medzi rímskou a perzskou ríšou. Počas neplnoletosti Šápúra II. bol na vzájomných hraniciach pokoj a obe strany dodržiavali zmluvu z roku 298. Ale v roku 333 začalo vznikať napätie, ku ktorého zmierneniu bol vyslaný caesar Konstantius II. Roku 334 sa Peržania zmocnili arménskeho kráľa, oslepili ho a odvliekli do zajatia. Konštantín sa s novou situáciou na svojich hraniciach odmietol zmieriť, ale nesnažil sa o znovunastolenie Arsakovcov na arménsky trón; namiesto toho naň dosadil svojho synovca Hannibaliana, ktorému dal svoju dcéru Constantinu. Nato Šápúrovi vypovedal vojnu, ale skôr ako mohol zaútočiť, ochorel a 22. mája 337 vo ville Achyrón pri Nikomédii zomrel potom, čo prijal krst z rúk Eusébia z Nikomédie.



Hodnotenie Konštantína |


Konštantín patrí k najrozporuplnejším historickým postavám. Ctiteľom starých antických poriadkov a starého rímskeho náboženstva prekážala jeho kresťanská orientácia, neskorším spisovateľom (ako napr. Zósimovi okolo roku 500) sa Konštantín javil ako ničiteľ ríše. Často bola kritizovaná jeho neľudskosť, s ktorou vyvraždil svojich príbuzných, najmä svojho nemanželského syna Crispa a manželku Faustu. Chválou ho naopak obdarili najmä kresťanskí spisovatelia, ktorí vyzdvihli jeho rozhodnutie zrovnoprávniť kresťanstvo s ostatnými náboženstvami ríše. V tejto chvále vyčnieval najmä autor Cirkevných dejín Eusebios z Kaisareie, ktorý dokonca Konštantína prirovnával k novodobému Mojžišovi.


Ďalšie negatívne hodnotenie vniesli novovekí historici, najmä E. Gibbon a J. Borckhardt. Tí označujú Konštantína za despotu, ktorý svojmu sebectvu podriadil spravodlivosť aj vieru a ku kresťanstvu sa priklonil z číreho prospechárstva. Súčasná historiografia sa vyhýba ako jednoznačnej chvále, tak jednoznačnému odsúdeniu.


Na Východe sa Konštantín veľmi skoro zaradil ako svätec a pravoslávie ho dodnes označuje dokonca za isapostola, t. j. rovného apoštolom. Západná cirkev sa k jeho osobe stavala vždy viac diferencovane a zdržanlivo. Až v 6. storočí vzniká (nepravdivá) legenda o tom, ako Konštantín prijal krst z rúk pápeža Silvestra (pápežom od 314 do 335), ktorá neskôr (8. storočie) poslúžila na vytvorenie falzifikovanej Konštantínovej donácie. V stredoveku cirkvi na Konštantínovi veľmi vadila správa o jeho krste na smrteľnej posteli z rúk semiariánskeho biskupa Eusébia.



Referencie |


  • ČEŠKA, J. Zánik antického světa. Praha: Vyšehrad, 2000. ISBN 80-7021-386-8.


Pozri aj |


  • Bitka pri Mulvijskom moste

  • Prvý nicejský koncil

  • Arianizmus

  • Konštantínopol

  • Konštantínov oblúk

  • Zoznam rímskych cisárov


Iné projekty |


Commons


  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Konštantín I. (cisár)







Konštantín I.

Konštantínovská dynastia

Vladárske tituly
Predchodca
 – 

cisár
306 – 337
Nástupca
Konstantius II.



Zdroj: „https://sk.wikipedia.org/w/index.php?title=Konštantín_I._(cisár)&oldid=6904175“













Navigačné menu





























(RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.120","walltime":"0.164","ppvisitednodes":"value":1525,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":3411,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":801,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":9,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":0,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 97.573 1 -total"," 66.95% 65.328 1 Šablóna:Vládca"," 37.17% 36.266 1 Šablóna:S-hou"," 33.88% 33.061 1 Šablóna:PAGENAMEBASE"," 32.98% 32.177 1 Šablóna:Projekt"," 12.34% 12.044 1 Šablóna:Tabuľka_poradí"," 10.22% 9.974 21 Šablóna:Projekt/box"," 6.75% 6.588 20 Šablóna:Projekt/param"," 4.86% 4.746 1 Šablóna:S-reg"," 4.65% 4.541 1 Šablóna:S-end"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.004","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":554574,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1262","timestamp":"20191128190512","ttl":2592000,"transientcontent":false););"@context":"https://schema.org","@type":"Article","name":"Konu0161tantu00edn I. (cisu00e1r)","url":"https://sk.wikipedia.org/wiki/Kon%C5%A1tant%C3%ADn_I._(cis%C3%A1r)","sameAs":"http://www.wikidata.org/entity/Q8413","mainEntity":"http://www.wikidata.org/entity/Q8413","author":"@type":"Organization","name":"Pu0159ispu011bvatelu00e9 projektu016f Wikimedia","publisher":"@type":"Organization","name":"nadace Wikimedia","logo":"@type":"ImageObject","url":"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-hor-googpub.png","datePublished":"2004-09-29T01:13:04Z","dateModified":"2019-10-03T12:27:21Z","image":"https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/20/0_Constantinus_I_-_Palazzo_dei_Conservatori_%282%29.JPG"(RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgBackendResponseTime":187,"wgHostname":"mw1269"););

Popular posts from this blog

Tamil (spriik) Luke uk diar | Nawigatjuun

Align equal signs while including text over equalitiesAMS align: left aligned text/math plus multicolumn alignmentMultiple alignmentsAligning equations in multiple placesNumbering and aligning an equation with multiple columnsHow to align one equation with another multline equationUsing \ in environments inside the begintabularxNumber equations and preserving alignment of equal signsHow can I align equations to the left and to the right?Double equation alignment problem within align enviromentAligned within align: Why are they right-aligned?

Training a classifier when some of the features are unknownWhy does Gradient Boosting regression predict negative values when there are no negative y-values in my training set?How to improve an existing (trained) classifier?What is effect when I set up some self defined predisctor variables?Why Matlab neural network classification returns decimal values on prediction dataset?Fitting and transforming text data in training, testing, and validation setsHow to quantify the performance of the classifier (multi-class SVM) using the test data?How do I control for some patients providing multiple samples in my training data?Training and Test setTraining a convolutional neural network for image denoising in MatlabShouldn't an autoencoder with #(neurons in hidden layer) = #(neurons in input layer) be “perfect”?